Записи

земельное право

Будівельна амністія

27

Для колонки у виданні «Юридична газета» №5 (451)

13 січня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” щодо прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт» за №1059 (надалі – Закон №1059). 17 січня 2015 року даний нормативно-правовий акт направлено на підпис Президенту України.

Зазначимо, що це очікуваний суспільством закон, адже є пам’ятною донедавна  позитивна практика легалізації самочинно побудованих об’єктів в спрощеному порядку. Так, до 2014 року норми п. 9 Розділу V Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (надалі – Закон №3038-VI) дозволяли суб’єктам містобудування скористатися механізмом легалізації самочинно збудованих об’єктів в спрощеному порядку шляхом звернення до  інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.

Законом №1059 пропонується внести зміни в п. 9 Розділу V Закону №3038-VI, зокрема, продовжити до 31 грудня 2015 року «будівельну амністію», яка полягає в наданні юридичним та фізичним особам можливості, за певних умов, ввести в експлуатацію об’єкти, побудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.

Так, орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

  • індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;
  • збудовані до 12 березня 2011 року:

- громадські будинки I і II категорій складності;

- будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Законом №1059 передбачено, що порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення їх технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 кв. м, господарських (присадибних) будівель і споруд площею до 100 кв. м здійснюється в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.

Закріплюється положення щодо незастосування штрафних санкцій до власників (користувачів) земельних ділянок за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, у випадку, якщо такі особи відповідно до п. 9 Розділу V Закону №1059 подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу об’єктів будівництва.

Слід зауважити, що норми законодавства, якими було встановлено відповідальність громадян за самовільне будівництво будинків або споруд, відповідальність юридичних осіб та підприємців за виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання або будівництво індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, закінчене у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року без дозволу на виконання будівельних робіт, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні виключені або втратили чинність.

Зокрема, 31 грудня 2013 року ст. 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення виключена, а положення п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» втратили чинність. Санкціями даних статей було встановлено відповідальність у вигляді штрафу – відповідно до ст. 97 КпАП: від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на громадян та від дев’яти до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на посадових осіб,  та п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону: в розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Продовження спрощеного порядку введення в експлуатацію самовільно побудованих будівель та споруд очікувалось ще в 2014 році, однак в силу політичних та військових катаклізмів в нашій державі врегулювання таких відносин відійшло на другий план. В той же час запровадження «будівельної амністії» слід розглядати як своєрідну реабілітацію держави за надскладну дозвільну процедуру будівництва, що існувала до набуття чинності Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Адже в існуючих до 2011 року умовах забудовники, в першу чергу бізнес-структури, не могли собі дозволити місяцями та роками отримувати всі дозвільні документи, наслідком чого і були численні порушення у даній сфері.

Відзначимо, що положення Закону №1059 сприятимуть і наповненню місцевих бюджетів від сплати податку на нерухоме майно громадянами та юридичними особами, які зможуть скористатися механізмом легалізації об’єктів самочинного будівництва.

 

 

Борсай Виталий
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий