Записи

интернет

Facebook censorship: правовий аналіз проблеми

42

В іноземних ЗМІ активно обговорюється звинувачення соціальної мережі Facebook у політичному упередженні, застосуванні цензури та дискримінації “консерваторів”. Повідомляється, з посиланням на колишньго співробітника Facebook, про регулярне обмеження поширення новин, які складають інтерес для прихильників консерватизму, на користь “лібералів”.

З метою спростування обвинувачень Facebook опублікувала внутрішні правила, якими регулюється алгоритм висвітлення новин в рубриці “Популярні новини”. У зв’язку із чим, ми маємо змогу проаналізувати їх положення.

Людський фактор при відборі новин

Представники соціальної мережі заявили, що відбір популярних новин, який здійснюється за допомогою спеціального алгоритму, враховує ряд чинників, зокрема активність користувача, сторінки, які йому “сподобалися” та його місцезнаходження. Це забезпечує показ користувачу тільки тих новин, які будуть йому цікаві.

Однак, слід відмітити, що Trending Review Guidelines, опубліковані Facebook, містять положення, які вказують на втручання людини в процес відбору новин.

Так, відповідальність за новини, які рекомендуються користувачам, покладається на такі команди:

- редакційна комісія (editorial team), яка відповідальна за прийняття всіх статтей, що відображають події реального світу;

- команда виявлення матеріалів (topic detection team), відповідальна за спливання тем, які перебувають в очікуванні, їх розташування після того як вони будуть перевірені;

- команда ранжування (розміщення) контенту (content ranking team), відповідальна за видачу новин високої якості, на релевантні теми, як тільки тема прийнята.

Таким чином, можна зробити висновки, що людський фактор при відборі матеріалу для новин все-таки присутній. Слід відмітити, що наявність або відсутність людського фактору, саме по собі не робить систему такою, що застосовує цензуру та дискримінує чиїсь погляди. Але в сукупності з іншими факторами (зокрема, віднесення теми до “чорного списку”, заміна матеріалів, визначення рівня важливості тем) можна вести мову про можливість надання переваг певним новинам. Далі йтиметься докладніше про ці фактори.

Blacklisting Items

 Соціальна мережа залишає за собою право відносити до “чорного списку” теми з таких причин:

-  не підтверджена інформація про події реального світу (Facebook називає їх ще темами-хламом), тобто інформація, яку система не може пов’язати із подіями з реального світу;

- теми, які дублюються, тобто інформація про подію реального світу, яка вже була висвітленою.

Окрім зазначених причин, новина може бути заблокована з огляду на таке:

- хештеги низької якості, тобто хештеги, які стосуються події реального світу, але словесно не позначають її;

- положення теми застаріли, тобто інформація, яка відома вже більше двох днів;

- недостатність ресурсу, тобто інформація, яка на думку команди Facebook є такою, що пов’язана із подіями реального світу, однак підвердити її за допомогою авторитетно шо джерела неможливо;

- неправдива інформація, тобто інформація, яка міститься на ненадійних або сатиричних веб-сайтах.

Таким чином, причин для віднесення інформації до “чорного списку” та її подальшого блокування досить багато.

Також, слід відмітити, що редакційна комісія має право додавати певні теми, заміщуючи ними інші теми, самостійно (на власний розсуд) додавати матеріал, якщо він з’являються в демонстраційних інструментах, але не з’являються в оглядових (внутрішні інструменти системи, через які проходять новини до публікації).

Рівні важливості тем

Внутрішні правила встановлюють чотири рівні важливості тем:

- нормальний: маркуються «за замовчуванням» усі теми;

- національні історії: маркуються теми, які розміщені принаймні на 5 новинних веб-сайтах із перелічених: BBC News, CNN, Fox News, The Guardian, NBC News, The New York Times, USA TODAY, The Wall Street Journal, Washington Post, BuzzFeed News. Протягом дня може бути марковано “National Story” від 1 до 3 тем;

- головні історії: маркуються теми, якщо це ТОП-теми дня та розміщені на всіх 10 перелічених вище сайтах. Протягом тижня може бути 5-7 таких тем;

-центральні теми: теми, які розміщені на всіх 10 сайтах, зазначених вище, та затверджені редакторами Facebook як центральні теми («nuclear»). Таких тем може бути 1-3 протягом року.

Підсумовуючи, слід відмітити, що аналіз Trending Review Guidelines дає змогу встановити наявність редакційної колегії, на яку спирається компанія Facebook у видачі новин користувачам. Весь процес від відбору новин і до їх оприлюднення кінцевій аудиторії супроводжується редакційною колегією та ще двома командами.

Принцип функціонування сервісу дуже нагадує функціонування звичайного новинного ресурсу, де над матеріалами працюють редактори та журналісти. А тому це абсолютно не виключає існування так званих «редакційних завдань».

Вести мову про дискримінацію та застосування цензури ми не можемо, однак абсолютно впевнено можемо стверджувати, що «втручання» у вибір новин для демонстрації може бути здійснене на будь-якій стадії.

Найман Наталия
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий