Записи

интернет

Криптоігри, за законодавством України, азартні?

cube-568192

У 2014 році Міністерства фінансів Іспанії направило у відповідь на запит однієї із юридичних фірм лист про надання роз’яснень щодо криптоігор(більш докладно про лист читайте тут). Надихнувшись чіткою позицією держрегулятора Іспанії щодо зазначеного питання, ми направили лист до Міністерства фінансів України (орган ліцензування господарської діяльності з випуску і проведення лотерей), щоб дізнатися позицію національного регулятора. І, на жаль, як це часто трапляється, лист Мінфіну отримали, а відповіді – ні.

Нижче наведено скан листа Міністерства фінансів України від 2 вересня 2016 року, направленого у відповідь на наш запит.

Маленький квест, які, на вашу думку, запитання ставилися Мінфіну:

1) Що таке азартна гра в розумінні чинного законодавства України? Що таке лотерея в розумінні чинного законодавства України?

2) Які ознаки азартної гри містить визначення цього понять, закріплене законодавчо? Які ознаки лотереї містить визначення цього понять, закріплене законодавчо?

3) Чи вважатися, в розумінні чинного законодавства України, азартною грою гра, сплата участі та виплата виграшів (призів) в якій здійснюється криптовалютою? Чи вважатися, в розумінні чинного законодавства України, лотереєю гра, умовами якої передбачено розіграш призового (виграшного) фонду між її гравцями і перемога в якій має випадковий характер, територія проведення (розповсюдження) якої поширюється за межі однієї будівлі (споруди), сплата участі в якій здійснюється криптовалютою? Чи підлягають ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» діяльність з проведення ігор, які відповідають вимогам Закону України «Про державні лотереї в Україні», однак сплата участі в яких здійснюється криптовалютою?

Вірю, що одразу так і не скажеш, але правильна відповідь – третій варіант. Хоча, лист Мінфіну викликав асоціації із згадуванням про Волдеморта, якого частіше називали як «Відомо-Хто» або «Той-Кого-Не-Можна-Називати». З листа склалося враження, що криптовалюта для українського регулятора – «Те-Що-Не-Можна-Називати».

Оскільки, у Мінфіну позиція щодо криптоігор відсутня, спробуємо самостійно віднайти відповіді на запитання, які йому ставилися.

Ігри, ставки та виплата виграшів в яких здійснюється криптовалютою, азартні?

В одному Мінфін правий – визначити будь-яку гру як азартну (лотерею) можна, виходячи із законодавчо закріплених ознак, притаманних такій грі.

Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні» визначає азартну гру як будь-яку гру, обов’язковою умовою участі в якій є сплата гравцем грошей, у тому числі через систему електронних платежів, що дає змогу учаснику як отримати виграш (приз) у будь-якому вигляді, так і не отримати його залежно від випадковості.

Виходячи з наведеного визначення, можна виділити такі ознаки азартної гри:

-  платність (сплата гравцем грошей);

-  визначення переможця за принципом випадковості (випадковість є визначальною для визначення переможців);

-  за результатом розіграшу переможець отримує приз (виграш).

Таким чином, для віднесення будь-якої гри до азартної необхідна сукупність наведених ознак, відсутність принаймні однієї із них, робить гру такою, що не підпадає під законодавче визначення азартної гри.

Так, щодо визначення поняття гроші, чи відноситься до грошей криптовалюта та електронні гроші, НБУ пояснив: «відповідно до статті 192 Цивільного кодексу України до грошей (грошових коштів) відносяться:

грошова одиниця України – гривня, яка є законним платіжним засобом обов’язкова до приймання за номінальною вартістю на всій території України;

іноземна валюта, яка може використовуватися в Україні у випадку і в порядку, встановлених законом». [Прим. У статті 192 ЦК України мова йде не зовсім про це]

Стосовно електронних грошей – відсилка до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», стосовно криптовалюти – посилання на роз’яснення НБУ від 2014 року.

Якби там не було, всі ми, благо і НБУ, розуміємо, що криптовалюта, зокрема Bitcoin, не є грошима, ані в розумінні чинного законодавства України, ані в розумінні здорового глузду. Звичайно, безспірним є той факт, що криптовалюта, виходячи з її правової природи, повинна розглядатися як аналог грошей, тобто як засіб платежу. Разом з тим, як вже було сказано, криптовалюта не є грошима, а тому, ігри, сплата участі в яких здійснюється криптовалютою, не є азартними в розумінні чинного законодавства України. Формально, такі ігри не підпадають під Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні», як наслідок, у діях організаторів криптоігор, осіб які проводять такі ігри та осіб, які надають доступ до таких ігор, відсутні ознаки складу злочину, передбаченого статтею 203-2 Кримінального кодексу України.

Криптолотереї в Україні: міф чи можлива реальність?

В розумінні чинного законодавства України лотереї не є азартними іграми, а організація і проведення лотерей абсолютно законний вид господарської діяльності (з урахуванням державної монополії в лотерейні сфері, звичайно).

Подібно до азартних ігор, лотереям притаманні ознаки, які вирізняють їх з-поміж інших ігор. Так, відповідно до Закону України «Про державні лотереї в Україні» лотерея – масова гра, незалежно від її назви, умовами проведення якої передбачається розіграш призового (виграшного) фонду між її гравцями і перемога в якій має випадковий характер, територія проведення (розповсюдження) якої поширюється за межі однієї будівлі (споруди), незалежно від способу прийняття грошей за участь у такій грі.

Виходячи із законодавчого визначення лотереї, можна виділити такі ознаки, притаманні цій грі:

-  перемога має випадковий характер;

- розподіл призового фонду між гравцями (за результатами розіграшу гравець отримує виграш (приз);

-  територія розповсюдження поширюється за межі однієї будівлі;

сплата гравцем грошей за участь у грі.

А чи відповідають криптолотереї легальному визначенню лотереї? Враховуючи, зазначене у листі Мінфіну, наведеному на початку цього матеріалу, що ознаки закріплюються у визначенні, то можна стверджувати, що поняття лотереї не повністю охоплює поняття криптолотереї, хоча за зовнішніми ознаками такі ігри можуть бути схожими.

Аналогічно ситуації із азартними іграми, ставки у яких здійснюються криптовалютою, тобто відсутня ознака сплати гравцем грошей, формально, легальне визначення лотереї не охоплює поняття криптолотерей.

Слід відмітити, що виникають великі сумніви щодо реальності видачі Мінфіном як органом ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей ліцензії суб’єкту господарювання, який має намір здійснювати господарську діяльність з випуску та проведення лотерей, при цьому умовами проведення такої лотереї передбачено прийняття ставок та виплата виграшів криптовалютою.

Підсумовуючи, хочемо звернути увагу на полярність реалій світової індустрії ігор та застарілих підходів держрегулятора. Популярність криптоазарту постійно зростає, у світі вже функціонують лотереї, побудовані на основі блокчейну Ethereum, в той самий час, Міністерство фінансів України формально відписалося, не висловивши своєї позиції з цього приводу взагалі. Такі дії для нас не зовсім зрозумілі, тому поки спостерігатимемо, що буде далі.

P.SНе зважаючи, на наші теоретичні роздуми з приводу криптоазарту в Україні, ми не можемо гарантувати, що в діях організаторів (операторів) таких ігор правоохоронні органи не «розпізнають» ознаки злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України.   

Найман Наталия
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий