Записи

земельное право

Органічна продукція бути чи не бути

vegetables-790022_1280

Спеціально для видання «Юридична газета» № 49-50

24 листопада 2016 року було зареєстровано проекту Закону про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Даний законопроект розроблений відповідно до пункту 3 Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 615. Станом на сьогодні в Україні вже діє закон про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини, проте його положення не забезпечують належної діяльності ринку органічної продукції, що створює сприятливе середовище для введення в обіг фальсифікованої органічної продукції та дозволяє уникати відповідальності за порушення законодавства у цій сфері. В свою чергу це породжує наступний негативний наслідок, а саме, відбувається вплив на захист прав споживачі, що виражається в недобросовісній конкуренції серед суб’єктів господарювання.

Суттєвим недоліком чинного Закону також є його невідповідність законодавству Європейського Союзу. А враховуючи сьогоднішнє бажання України отримати безвізовий режим дане питання є актуальним.

Основна мета даного проекту є вдосконалення правового регулювання органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Відповідно до проекту закону до галузей органічного виробництва відноситься: органічне рослинництво (у тому числі насінництво та розсадництво, заготівля дикорослих продуктів); органічне тваринництво (у тому числі бджільництво); органічне грибівництво (у тому числі вирощування органічних дріжджів); органічна аквакультура; вирощування органічних водоростей; виробництво органічних харчових продуктів та кормів (у тому числі органічне виноробство).

Законодавець бачить досягнення шляхом встановлення загальних засад державного регулювання у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, повноважень центральних органів виконавчої влади, що здійснюють державне управління та регулювання у цій сфері, а також прав та обов’язків суб’єктів ринку органічної продукції. Важливим є те, що законодавець вирішив врахувати європейський досвід щодо запровадження державно-приватної системи контролю органічного сектору.

Планується здійснення Держпродспоживслужбою державного нагляду (контролю) за суб’єктами ринку органічної продукції. Повноваження щодо сертифікації органічного виробництва надаються акредитованим органам сертифікації. При цьому сертифікація органічного виробництва здійснюватиметься на платній основі за рахунок суб’єктів господарювання, видача сертифіката – безкоштовно.

Особливу увагу варто приділити сертифікату. Стаття 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» регламентує, що документ дозвільного характеру видається дозвільним органом – суб’єктом надання адміністративних послуг, отже, сертифікат не є документом дозвільного характеру. Проектом закону також визначається, хто здійснюватиму сертифікацію органічного виробництва та обігу органічної продукції. Планується, що таким органом стане підприємство, установа, організація чи їх відокремлений підрозділ, що уповноважений центральним органом виконавчої влади на здійснення сертифікації саме органічного виробництва та обігу органічної продукції і включений до Реєстру органів сертифікації.

Планується, що реалізація даного законопроекту матиме позитивний вплив на ринок праці. Законодавець переконаний, з моменту його прийняття відбудеться зростанню кількості фізичних та юридичних осіб, які зможуть долучитися до виробництва органічної продукції. Законодавець прогнозує розширення сфери діяльності та підвищенню рівня кваліфікації фахівців, які займаються інспектуванням органічного виробництва.

Проте чи буде все виконуватися? Так як виконання в першу чергу залежить не лише від свідомості людини, а й від того, яку вона нестиме відповідальність за невиконання певних норм та правил. Викликає лише посмішку розмір штрафу, який становить від восьми до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією продукції. Мова йде про введення в обіг та реалізація продукції, яка не відповідає вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, з використанням державного логотипу для органічної продукції або позначень та написів “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік”, “натуральний” та будь-яких однокореневих похідних від цих слів з префіксами “біо”, “еко” тощо будь-якими мовами. Враховуючи, що дана сума сягатиме від сто тридцяти шести гривень до чотириста двадцяти п’яти гривень, виглядає не зовсім солідно як для законодавця.

Аналогічний подив викликає відповідальність за реалізацію продукції, що підлягає сертифікації як органічна, але у документах, з якими вона передана, відсутній сертифікат, що засвідчує органічне виробництво такої продукції, — у розмірі 50 відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, але не менше сто сімдесяти гривень, а в разі, коли відповідно до закону суб’єкт господарювання не веде обов’язковий облік доходів і витрат, — у розмірі сто сімдесяти гривень.

Встановлення такого розміру штрафу викликає тільки посмішку та питання чи буде реалізовуватися закон, якщо відповідальність не викликає остраху?

Готовкина Кристина
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий