Записи

налоговое право

Чи дійсно скасовано роздрібний акциз?

photodune-3771893-700x466

Спеціально для видання  «Юридична газета» № 52

Роздрібний акцизний податок запроваджено з 2015 року. До того акцизний податок, як правило, не стосувався суб’єктів, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів і не є виробниками.

На сьогодні, роздрібний акцизний податок справляється з операцій:

● фізичного відпуску пального (товари, визначені пп. 215.3.4 ПК України) з АЗС та АЗГС;

●з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

20 грудня було прийнято закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (реєстраційний номер законопроекту – 5132, від 15.09.2016 року). Наразі він не підписаний Президентом України та не опублікований, а отже, не набрав чинності.

Вказаним законом скасовується роздрібний акцизний податок з пального.

Крім того, згідно з перехідними положеннями вказаного закону, Кабмін зобов’язаний у тримісячний строк розробити законопроект, яким має бути скасований роздрібний акцизний податок щодо тютюнових виробів та відповідно збільшені ставки акцизного податку на тютюнові вироби в абсолютних значеннях.

У зв’язку зі скасуванням акцизного податку з роздрібного продажу пального, ставки на пальне, яке роздається через АЗС та АЗГС, збільшується на розмір ставки роздрібного податку – 0,042 євро з 1 літра (відповідно 42 євро з 1000 літрів). Таким чином, попри збільшення ставок на акцизний податок, який сплачують виробники та імпортери, це не повинно вплинути на ціну пального для кінцевого споживача.

Нагадаємо, що курс, враховуючи пункт 217.3 статті 217 ПК України, особи, які заправляють свої автомобілі на АЗС та АЗГС протягом четвертого кварталу 2016 р., фактично сплачують за кожен літр пального близько 1,21 грн (наприклад, протягом третього кварталу 2016 року ставка в гривні становила майже 1,17 грн за кожен літр).

Відповідний проект щодо скасування акцизного податку з роздрібного продажу був оприлюднений ще у вересні цього року, причому за авторством ДФС України. Така ініціатива абсолютно логічна, оскільки потребує додаткових витрат на адміністрування такого різновиду акцизного податку, проте може бути сплачений ще на етапі імпорту або реалізації виробником.

Хочемо звернути увагу на два нюанси скасування роздрібного акцизного податку. По-перше, варто збалансувати надходження до бюджетів та розподілити таким чином, щоб аналогічна сума надходила до місцевих бюджетів. Проте, якщо раніше розподіл здійснювався залежно від того, де знаходяться пункти продажу, у тому числі АЗС (читай – споживання), що видавалося логічним особливо щодо алкоголю та тютюну, то зі скасуванням роздрібного акцизного податку алгоритм такого розподілу навряд чи можливий.

По-друге, у програші будуть суб’єкти, які використовують пальне з комерційною метою та купують пальне гуртом (тобто не через АЗС). Адже наразі такі операції не підлягають оподаткуванню роздрібному акцизу. Чи справедливо, що таке споживання буде оподатковуватися на рівні з особистим некомерційним споживанням пального? Навряд чи можна однозначно відповісти на це запитання. Оскільки справляння буде одноразове і на етапі реалізації виробництва або імпорту, то, на нашу думку, не можна говорити про дискримінацію. Скоріше навпаки – така дискримінація буде подолана, адже факт споживання наявний в обох випадках, а кумулятивний ефект не виникатиме. Більше того, у випадку з роздрібним акцизним податком повторність оподаткування більш імовірна.

Що ж до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, то важко уявити їх використання з комерційною метою, яка в подальшому не оподатковується роздрібним акцизним податком. Тому припускаємо, що всі алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають оподаткуванню в однаковій мірі.

Таким чином, якщо зазначений вище закон набере чинності, це матиме такі наслідки:

1) щодо пального – акцизний податок з роздрібних продажів буде ліквідований з 1 січня 2017 року;

2) щодо тютюнових виробів – скасування такого податку буде задеклароване на рівні закону (буде скасовано за умови, що Кабінетом Міністрів України розробить, а Верховна Рада України прийме відповідний закон);

3) щодо алкогольних напоїв – скасування не передбачається.

Лавреха Юлия

оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий