Записи

судебный процесс

Порядок автоматизованого арешту коштів та Єдиний державний реєстр виконавчих документів (за законопроектом №6232)

arest-denezhnikh-sredstv-na-schetakh-i-pravoviye-osnovaniya-dlya-yego-snyatiya

20 червня 2017 року Верховною Радою України в першому читанні було прийнято законопроект № 6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

Законопроектом передбачено викладення всіх процесуальних кодексів у новій редакції та внесення змін до десятків інших законів.

            Зокрема, даним законопроектом в судах запроваджується система автоматизованого арешту коштів.

            Передбачається, що система автоматизованого арешту коштів є складовою частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Користувачами системи автоматизованого арешту коштів у суді є судді. Інформація щодо арешту коштів вноситься суддею (суддею-доповідачем – у разі колегіального розгляду справи) до системи автоматизованого арешту коштів на підставі відповідної ухвали суду, скріплюється його електронним цифровим підписом та підлягає кодуванню.

             У разі забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку, ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з моменту її постановлення шляхом внесення відповідного запису до системи автоматизованого арешту

            Крім цього, у разі скасування постанови державного виконавця про арешт коштів боржника відповідна ухвала підлягає негайному виконанню шляхом внесення суддею відповідного запису до системи автоматизованого арешту коштів про зняття арешту.

            Порядок функціонування системи автоматизованого арешту коштів визначається Положенням про систему автоматизованого арешту коштів, що затверджується Державною судовою адміністрацією України за погодженням з Міністерством юстиції України та Національним банком України.

            У зв’язку із запровадженням системи автоматизованого арешту коштів відповідні зміни будуть внесені і до ЗУ «Про виконавче провадження».

            Відтепер виконавчий документ підлягатиме виконанню лише після його внесення до Єдиного державного реєстру виконавчих документів.

Єдиний державний реєстр виконавчих документів – автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку електронних виконавчих документів, а також надання інформації з нього. До Єдиного державного реєстру виконавчих документів підлягають обов’язковому внесенню всі виконавчі документи, на підставі яких відповідно до закону здійснюється примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).

            Виконавчий документ скріплюється електронним цифровим підписом уповноваженої посадової особи та вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів не пізніше наступного дня з дня його видання, якщо інший строк не встановлено законом.

Тобто, передбачається, що всі виконавчі документи будуть існувати виключно в електронній формі і для подання заяви про відкриття виконавчого провадження стягувач має подати не сам виконавчий документ, а лише його ідентифікатор доступу в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів.

Державні виконавці, як і судді матимуть доступ до системи автоматизованого арешту коштів.

Передбачається, що система автоматизованого арешту коштів забезпечуватиме:

1) здійснення обробки інформації, внесеної користувачами такої системи, щодо арешту коштів, що належать боржнику та знаходяться на банківських рахунках;

2) надсилання запитів до банків з метою виявлення рахунків боржників, кошти яких підлягають арешту;

3) надсилання інформації до банків щодо необхідності здійснення арешту коштів, що знаходяться на банківських рахунках;

4) здійснення обробки інформації, одержаної від банків, щодо наявності (відсутності) рахунків боржників, кошти яких підлягають арешту, арешт коштів, що належать боржнику та знаходяться на банківських рахунках у межах суми, визначеної у виконавчому документі, зняття арешту з коштів, що знаходяться на банківських рахунках;

5) вчинення інших дій, необхідних для здійснення арешту коштів, що знаходяться на банківських рахунках.

Інформаційна взаємодія між системою автоматизованого арешту коштів та системами автоматизації банків здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі без втручання працівників банків у роботу системи автоматизованого арешту коштів у порядку, визначеному законодавством.

Інформація щодо арешту коштів вноситься державним виконавцем до системи автоматизованого арешту коштів, скріплюється його електронним цифровим підписом та підлягає кодуванню.

            Таким чином, створення системи автоматизованого арешту коштів спрямоване на забезпечення прав стягувачів та зростання ефективності виконання судових рішень.

Зализняк Иван
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий