Записи

Телевидение и радиовещание

ПРАВА ДИТИНИ VS СЕНСАЦІЯ І РЕЙТИНГИ В ТЕЛЕЕФІРІ

tv2

Черговий прояв стандартів українських медіа до висвітлення питань дитячого насильства продемонстровано в ефірі загальнонаціонального телеканалу у жовтні.

В ефірі каналу «Інтер» транслювався цикл передач про сексуальне насильство над дитиною. Учасниками передачі виступили власне постраждала дитина та можливі причетні до злочину особи. З передачі уся країна могла дізнатися (та продовжує дізнаватися з мережі Інтернет, де опубліковані сюжети) персональні дані постраждалої дитини та інших «героїв шоу» (також дітей).

Окрім персональних даних, передача містить емоційний допит постраждалої неповнолітньої, членів її родини і так званих «підозрюваних».

Такий випадок прогнозовано викликав обурення медіа-спільноти і відповідну реакцію регулятора. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернувся до Нацради з вимогою вжити заходів реагування до мовника. Нацрада за наслідками інциденту на засіданні 19 жовтня призначила телеканалу позапланову перевірку.

Подібний випадок мав місце у 2015 році з іншим мовником, який завершився застосуванням до нього штрафу в розмірі більше 1,6 млн грн. Наразі триває судове оскарження рішення Нацради (згідно з даними судового реєстру у справі призначена психологічна експертиза).

Незважаючи на активну, здавалося б, просвітницьку роботу регулятора у питанні захисту прав дітей в ефірі, подібні випадки продовжують траплятися. Окрім діяльності Нацради, учасники ринку спробували на рівні саморегулювання запровадити стандарти до висвітлення питань, пов’язаних із сексуальним насильством над дітьми.

Серед таких стандартів, актуальних для цього випадку,  є положення про те, що залучення постраждалої дитини до виробництва медіа-контенту можливе виключно за умови, що дитину в сюжеті неможливо ідентифікувати. Зокрема, має бути приховане обличчя, ім’я, населений пункт, в якому проживає неповнолітній, не повинні демонструватися фото і відео за участю дитини. Такі заходи саморегулювання спрямовані на попередження негативного суспільного впливу на дитину, що може відбутися після публічного поширення чутливої інформації.

Втім, як повідомлялося, телеканал «Інтер» відмовився долучитися до підписання згаданого документу.

Медійникам потрібно усвідомлювати, що отримання ними від батьків чи опікунів дитини згоди на її участь у зйомках в жодному разі не страхує їх від відповідальності за порушення вимог закону при висвітленні чутливої теми. Зокрема, заборона на розповсюдження інформації, яка може завдати шкоди психічному, моральному чи духовному розвитку дитини, або яка посягає на честь і гідність дитини, жодним чином не залежить від факту отримання чи неотримання згоди.

Оксана Чайковська
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий