Записи

налоговое право

Застосування РРО у разі поновлення підприємницької діяльності ФОП.

RRO

Відповідно до положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі – ПК України) платники єдиного податку 2 та 3 групи зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу в 1 000 000 грн. Застосовувати реєстратор розрахункових операцій платник повинен з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.

Наприклад, якщо 01 вересня (3 квартал) було перевищено граничний обсяг доходу в 1 000 000 грн., то платник з 1 жовтня (початок 4 кварталу) застосовує реєстратор розрахункових операцій.

Платник єдиного податку в наступних податкових періодах має застосовувати реєстратор розрахункових операцій незалежно від того, чи в наступному календарному році такий платник досягнув обсяг доходу в 1 000 000 грн.

Досить є цікавим питанням відносного того, чи потрібно застосовувати реєстратор розрахункових операцій якщо анулювати підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця, а потім знову зареєструватися.

Згідно з позиції Державної фіскальної служби України, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ (категорія 109.02, посилання – http://zir.sfs.gov.ua/main/bz/view/?src=ques) особи, які до припинення підприємницької діяльності (переходу на сплату інших податків та зборів) перевищили встановлений обсяг доходу, а потім повторно зареєструвались платниками єдиного податку, зобов’язані застосувати реєстратор розрахункових операцій у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації незалежно від подальших змін обсягів доходу.

Разом з тим, хочемо звернути увагу на те, що відповідно до уже згаданої норми, а саме пункту 296.10 статті 296 ПК України застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Законодавством передбачено, що анулювання реєстрації платника єдиного податку можливе в наступних випадках:

1) – шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу (пункт 299.10 статті 299 ПК України);

2) – за рішенням самого платника шляхом подання заяви до контролюючого органу (пункт 298.2 статті 298 ПК України).

Аналізуючи вищевказані норми можна дійти до висновку, що якщо фізична особа-підприємець перевищила встановлений обсяг доходу, то протягом реєстрації платника єдиного податку і до моменту анулювання він повинен застосовувати реєстратор розрахункових операцій. А отже при новій реєстрації суб’єкта господарювання на нього не може поширюватися обов’язок застосовувати РРО навіть якщо він перевищив встановлений обсяг доходу до моменту припинення підприємницької діяльності.

Разом з тим, позиція контролюючого органу, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ не є нормативно-правовим актом, яка обов’язкова до виконання всіма суб’єктами публічного права, такий ресурс публікує лише позицію контролюючого органу на те чи інше питання не створюючи при цьому ніяких правових наслідків для платників податків. Але потрібно врахувати, що при проведені перевірки контролюючий орган може застосовувати штрафні санкції за невикористання реєстратора розрахункових операцій, які передбачені пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР,  на основі своєї позиції, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України.

Крім того, Державна фіскальна служба України в тій же позиції, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ (категорія 109.02, посилання – http://zir.sfs.gov.ua/main/bz/view/?src=ques),  звертає увагу, що якщо платник перебуваючи на спрощеній системі оподаткування перевищив встановлений обсяг доходу для обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій, потім перейшов на загальну систему оподаткування, після повторно зареєструвався платником єдиного податку, то такі платники зобов’язані застосувати реєстратор розрахункових операцій у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації незалежно від подальших змін обсягів доходу.

Чарторийский Константин
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий