Записи

Телевидение и радиовещание

Тимчасове мовлення в зоні проведення АТО

0c28b8fc71db793d82fcf1707f5ba6a51435478716

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Президента України, глава держави підписав Закон щодо видачі тимчасових дозволів на телерадіомовлення в зоні проведення АТО та прикордонних районах України, який набуде чинності 11 лютого 2018 року.

Закон про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України був прийнятий Верховною Радою України 07 грудня 2017 року (далі – Закон № 2244-VIII).

Законом № 2244-VIII були внесені зміни до Законів України «Про радіочастотний ресурс», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про телебачення і радіомовлення» щодо тимчасового мовлення на територіях з особливим режимом мовлення і надання відповідних дозволів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на тимчасове мовлення.

Такі зміни до законодавства у сфері телерадіомовлення будуть діяти протягом періоду проведення антитерористичної операції та один рік після дня її завершення.

Зокрема, були внесені зміни до статей 16, 24, 41, 42, 50 Закону України «Про радіочастотний ресурс», що стосуються процедури підготовки висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом (РЧР) України для потреб тимчасового мовлення, замовлення розробки висновків щодо можливості та умов користування РЧР, порядку отримання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів.

Передбачається, що прорахунок частот для потреб тимчасового мовлення і надання відповідних висновків здійснюватиме Український державний центр радіочастот на замовлення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Крім того, визначено, що у разі прийняття Нацрадою рішення про видачу дозволу на тимчасове мовлення таке рішення буде вважатися підставою для видачі дозволу на експлуатацію РЕЗ (копія такого рішення має бути додана до заяви про видачу дозволу на експлуатацію РЕЗ).

Зміни також торкнулися Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» в частині повноважень Нацради. З моменту набрання чинності Законом № 2244-VIII повноваження регуляторного органу будуть розширені і Нацрада матиме законні підстави видавати дозволи на тимчасове мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України.

Основних же змін з 11 лютого 2018 року зазнає Закон України «Про телебачення і радіомовлення».

Зокрема, стаття 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» буде доповнена такими термінами, як «дозвіл на тимчасове мовлення», «територія з особливим режимом мовлення», «тимчасове мовлення», «умови дозволу». Відповідно дозволом на тимчасове мовлення буде вважатися відповідне рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, що міститиме умови здійснення такого мовлення ТРО.

Такий дозвіл видаватиметься безоплатно на позаконкурсних засадах (за заявковим принципом) строком до одного року. Дозвіл на тимчасове мовлення буде вважатись достатнім документом для ТРО для здійснення останніми тимчасового мовлення на територіях з особливим режимом мовлення (райони України, що межують з тимчасово окупованою територією України (АР Крим та м. Севастополь), райони Донецької і Луганської областей, а також прикордонні райони України, на які з території сусідніх держав засобами ефірного наземного та/або цифрового телерадіомовлення поширюються програми держави-агресора), за умови наявності у володільців радіоелектронних засобів передбачених законом дозволів на їх експлуатацію.

При цьому при прийнятті рішення про видачу дозволу на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом Нацрада муситиме керуватися необхідністю захисту інтересів держави, протидії інформаційній агресії, необхідністю збалансованого та неупередженого інформування аудиторії про суспільно значущі події в Україні.

Більш чіткий порядок видачі, анулювання дозволу на тимчасове мовлення має бути розроблений і затверджений Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення протягом одного місяця з дня опублікування Закону № 2244-VIII. Так само Нацрада визначить порядок здійснення нагляду за додержанням законодавства про телерадіомовлення, ТРО, що здійснюють тимчасове мовлення на підставі відповідних дозволів.

Крім того, прикінцевими та перехідними положеннями визначено, що Кабінет Міністрів України має затвердити перелік адміністративно-територіальних одиниць, у яких поширюють програми держави-агресора та може здійснюватися тимчасове мовлення з використанням РЧР України, на підставі дозволу на тимчасове мовлення, виданого Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення.

Прийняття Закону № 2244-VIII нарешті, дозволить Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення діяти в правовому полі і видавати відповідні дозволи за визначеною процедурою.

Нагадаємо, що декілька років поспіль Нацрада дозволяла телерадіоорганізаціям здійснювати так зване «тимчасове мовлення» в зоні проведення АТО, незважаючи на те, що чинне законодавство України не дозволяло Нацраді надавати такі дозволи і тим паче не містило законного порядку надання таких дозволів.

Зокрема, лише наприкінці 2017 року дозволи Нацради на тимчасове мовлення отримали ТОВ «ТРК «ТРИЗУБ ФМ» (позивні «ТРИЗУБ ФМ») – тимчасове мовлення на 5 частотах в Донецькій області та на одній частоті в Луганській області, КП «Телекомпанія «Львів-ТБ» («Перший західний») – тимчасове мовлення у чотирьох містах Луганської області, ТОВ «ТРК «Можливість» (позивні «Радіо М») – тимчасове мовлення у м. Мар’їнці Донецької області.

Неманихина Екатерина
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий