Записи

новости

Україна втратила торговельні преференції США за 155 товарними позиціями

1525548385_ukraina490

5 травня Міністерство економічного розвитку і торгівлі України опублікувало новину  про те, що Офіс торговельного представника США призупинив дію Генералізованої системи преференцій (GSP) для 155 позицій українського експорту (із більше ніж 3500 тисяч, які загалом включені в систему).
Це означає, що українці не зможуть експортувати до США відповідні товарні позиції у безмитному режимі за системою GSP. Під дію заборони потрапило чимало товарів , серед яких, не виключно, продукти харчування, зокрема зернові, деякі види риби, продукти промисловості, наприклад дезодоранти, сукні тощо.

GSP призначена для сприяння розвитку країн, що розвиваються. Крім України, до списку країн, яким надаються преференції, входить більше 100 країн. Передбачено, що товари згідно із системою ввозяться без сплати митних платежів.
За даними експертів  протягом 2012 – 2016 рр. українські підприємці експортували до США товари на суму від 26 до 70 млн дол. США щорічно. У 2016 році в рамах цієї програми американськими компаніями імпортовано товарів і сировини на суму 18,95 млрд дол. США, у тому числі з України на суму понад 56 млн дол. США (що складає 9,1 % від загального імпорту з України – 609 млн дол. США).
Відтак зупинення преференцій навіть для 155 товарів може стати проблемою для українських підприємців.
Призупинення торгових преференцій стало «покаранням» за невиконання зобов’язань України щодо належної охорони об’єктів інтелектуальної власності, дотримання яких є однією з основних умов можливості використання преференцій.
З 1989 року Офіс торговельного представника США щорічно аналізує «Спеціальну доповідь 301»  щодо порушення прав інтелектуальної власності у різних країнах. Цим документом визначаються ті країни, у яких рівень захисту інтелектуальної власності не відповідає американським стандартам. До них США можуть застосовувати обмеження чи санкції.
У цьогорічній «Спеціальній доповіді 301» Україна належить до країн пріоритетного нагляду (Priority Watch List) разом з Канадою, Чилі, Аргентиною, Китаєм, Індією тощо. Це середній, не найнижчий щабель із трьох визначених у списку. Проте це не зменшує кількості претензій до стану захисту прав інтелектуальної власності в Україні.
Найбільш проблемними сферами в захисті прав інтелектуальної власності в Україні визнані такі:
• несправедлива, непрозора система організацій колективного управління авторськими правами, які відповідають за збір та розповсюдження роялті;
• широке використання неліцензійного програмного забезпечення українськими державними установами;
• відсутність ефективних способів боротьби з порушеннями авторських прав в Україні.
До слова, ще 27 грудня минулого року після оголошення вищезазначених проблем Україні був наданий 120-денний строк на здійснення кроків щодо усунення проблем. Оскільки суттєвих змін з того часу не відбулося, набрали чинності обмеження торгових преференцій.
15 травня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон № 7539 від 01.02.2018 «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», ініційований Урядом. Варто очікувати, що прийняття Закону, яким вирішуються багато проблем щодо охорони прав інтелектуальної власності, спонукатиме до відновлення торговельних преференцій.

Тыщенко Екатерина
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий