Записи

интеллектуальная собственность

Створено Національний офіс інтелектуальної власності

35691-1_large

Нещодавно Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) утворило нову державну організацію – Національний офіс інтелектуальної власності (Офіс) та затвердило її статут.
Згідно зі статутом Офіс – це державна некомерційна організація, яка належить до управління МЕРТу та покликана виконувати всі стратегічні завдання держави щодо інтелектуальної власності, а також виконувати поточні доручення Міністерства. Відтепер всі повноваження, покладені профільними законами, які регулюють відносини у сфері інтелектуальної власності, наприклад ЗУ «Про авторське право і суміжні права», на відповідні «установи», переходять до новоствореного Офісу.
Проте з аналізу статуту Офісу та наказу МЕРТу про його створення не можна надати чітку відповідь, де саме в системі органів інтелектуальної власності місце офісу. Складається враження, ніби офіс стоїть поруч з усіма органами, але не перетинається з жодним з них. Статутом не визначено повноважень, згідно з якими Офіс займатиметься безпосередньо експертною діяльністю чи реєстраційною.
Тобто, наприклад, реєстрацією знаків для товарів і послуг та різноманітних аспектів авторського права і надалі займатимуться УКРПАТЕНТ та відповідний підрозділ МЕРТу. Управління ж сферою інтелектуальної власності загалом залишається за Міністерством економічного розвитку і торгівлі, яке хоч і передало багато повноважень Офісу, може давати останньому обов’язкові для виконання вказівки.
Водночас саме Офіс буде акумулювати всі кошти, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності, та розподіляти їх між іншими органами. Видається, що це дещо сповільнить процедуру реєстрації торговельних марок, оскільки раніше майже всі платежі адресувались одразу на адресу УКРПАТЕНТУ, або ж додасть клопоту заявникам – з’явиться необхідність відсилати всі копії квитанцій, платіжних доручень до інституту інтелектуальної власності.
Тому з аналізу статуту Офісу можна зробити висновок, що він відіграє роль певної «подушки» між органами у сфері інтелектуальної власності та Міністерством. Крім акумулювання коштів, на Офіс покладені обов’язки із систематизації, узагальнення практики діяльності інших органів, ведення обліку зборів, які надходять за дії, пов’язані з охороною об’єктів інтелектуальної власності, ведення пошуку у базах даних, у тому числі торговельних марок, тощо.
Управління Офісом здійснюватиме директор, який нестиме персональну відповідальність за виконання кошторису, фінансових планів органів, що будуть створені Офісом, звітуватиме перед вищими органами. Загалом згідно зі статутом саме на директорові триматиметься весь Офіс. У нього не буде нарадчих органів чи то рахункових, контрольних абощо.
Натомість тилом директора буде трудовий колектив, який складатимуть «усі громадяни, які своєю працею беруть участь» у діяльності Офісу. Трудовий колектив збиратиметься у загальні збори (конференцію) для розгляду і затвердження колективного договору та вирішення інших питання щодо взаємодії з керівництвом.
Таким чином, Національний офіс інтелектуальної власності матиме одного директора, працівників, узагальнювально-дослідні повноваження та всі кошти, що надходять за виконання дій, пов’язаних з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності.

Тыщенко Екатерина
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий