Записи

Телевидение и радиовещание

Запропоновані зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», щодо посилення інформаційної безпеки та протидії державі-агресору

киберб-1

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо посилення інформаційної безпеки та протидії державі-агресору в інформаційній сфері (надалі – Проект № 9068). Так, зокрема, автори законопроекту пропонують доповнити частину другу статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» новими пунктами і визначити, що не допускається використання телерадіоорганізацій (далі – ТРО) для:

-трансляції висловів, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, якщо така трансляція переслідує мету розпалювання ворожнечі та ненависті;

-розповсюдження термінології, що суперечить Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», якщо таке розповсюдження переслідує мету розпалювання ворожнечі та ненависті.

 

За таку трансляцію висловів, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України та розповсюдження термінології, що суперечить Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», у проекті № 9068 передбачена відповідальність у формі штрафів. Так, штраф пропонується визначити у розмірі 25 % розміру ліцензійного збору. Винятком можуть бути ситуації, коли вислови, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, розповсюдження термінології, що суперечить Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», транслювалися, поширювалися, розповсюджувалися без попереднього запису та містилися у виступах, репліках особи, яка не є працівником телерадіоорганізації. У такому випадку ТРО не несе відповідальності за ці порушення, щоправда крім випадків, коли працівниками ТРО не було вжито заходів щодо припинення правопорушення у прямому ефірі.

При цьому законопроектом передбачено, що при застосуванні до ТРО штрафних санкцій відповідні органи (імовірно, мова йде про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення) мають враховувати статус особи, що вчинила відповідні дії, природу та формулювання висловлювань, розповсюджених такою особою, контекст їх розповсюдження, а також імовірність шкідливих наслідків.

Також законопроектом пропонується застосовувати до ТРО штраф у розмірі 25 % від ліцензійного збору за трансляцію телепередач, виготовлених після 01 серпня 1991 року, та таких, які містять популяризацію або пропаганду органів країни-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України. Наразі розмір штрафу за таке порушення становить 10 % від розміру ліцензійного збору.

Слід зазначити, що в чинній редакції Закону України «Про телебачення і радіомовлення» штраф у розмірі 25 % від ліцензійного збору є максимальним і застосовується до телерадіоорганізацій за заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, заклики до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб.

Таким чином, у випадку прийняття Верховною Радою Проекту № 9068 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення буде наділена можливістю застосовувати до мовників штрафні санкції за трансляцію висловів, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України та розповсюдження термінології, що суперечить Закону № 2268-VIII. При цьому Нацрада самостійно вирішуватиме, чи така трансляція або розповсюдження переслідують мету розпалювання ворожнечі та ненависті і чи можуть вини призвести до шкідливих наслідків. Приміром, якщо п’ять членів Національної ради вирішать, що та чи інша інформація, поширена мовником (котрий, наприклад, здійснює мовлення на всю територію України, 24 години на добу), є такою, що визнає правомірною окупацію АР Крим, до мовника може бути застосований штраф більше двохсот тисяч гривень.

Неманихина Екатерина
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий