Записи

интернет

Вичерпання прав не застосовується до повторного продажу е-книжок, – постановив Суд справедливості ЄС

47610172-vector-illustration-e-book-flat-backgrounds-set-distance-education-learning-online-courses-and-web-s

19.12.2019 Суд справедливості ЄС виніс рішення згідно з яким продаж «секонд-хенд» електронних книжок кваліфікується як публічне повідомлення (communication to the public) відповідно до ІнфоКопірайт Директиви 2001/29/ЄC.

Нідерландський ресейлер Tom Kabinet було створено як он-лайн платформу, яка забезпечувала користувачів майданчиком для завантаження книжок на веб-сайт. Tom Kabinet перепродавав книжки для зареєстрованих користувачів, придбані у комерційних агентів чи приватних осіб, а також заохочував своїх користувачів повторно продавати «секонд-хенд» книжки платформі за нижчою ціною.

Від такої діяльності «паралельного ринку секонд-хенду» Tom Kabinet генерував дохід, адже повна вартість вкладалася тільки у першу е-копію. Разом із тим, при повторній купівлі, платформа вимагала видалення власних он-лайн копій продавців, та розміщувала водяний знак на копіях для продажу, аби ґарантувати законність.

За результатами судового розгляду у районному суді Нідерландів, суд постановив про відсутність prima facie (на перший погляд – лат.) порушення копірайту. Апеляційний суд Нідерландів, у свою чергу, підтримав бізнес-модель веб-сайту, однак заборонив платформі працювати доти, доки не буде доведено отримання книжок законним шляхом. Справа дійшла до Суду справедливості ЄС.

Правова позиція Tom Kabinet при розгляді у Суді справедливості ЄС фундувалася на аргументі, згідно з яким на діяльність платформи з перепродажу е-книжок має поширюватися висновок Суду справедливості ЄС про комп’ютерні програми, винесений у справі UsedSoft v Oracle. Останнім встановлено, що автор програмного забезпечення не має права забороняти перепродаж «використаних» ліцензій на його програми внаслідок вичерпання прав.

Суд у своєму рішенні значною мірою спирався на думку генерального адвоката Maciej Szpunar.

ДУМКА ГЕНЕРАЛЬНОГО АДВОКАТА СУДУ СПРАВЕДЛИВОСТІ ЄС

Maciej Szpunar розглядав узагальнююче питання, чи поставка захищених творів кінцевому споживачу шляхом завантаження охоплюється правом на розповсюдження, та чи вичерпане право первинною поставкою, здійсненою зі згоди автора.

Генеральний адвокат зробив застереження, що за відсутності чіткого законодавчого регулювання, різноманітні юридичні вирішення у випадку різної фактологічної бази та різних об’єктів є виправданими.

Далі він зауважив, що «паралельний секонд-хенд ринок» е-книжок значно більшою мірою зачепає інтереси правовласників, ніж такий саме ринок матеріальних еквівалентів з огляду на потрійний ризик правовласників:

по-перше, «використані» копії, які за якістю нічим не відрізняються від первинних е-копій, натомість значно відрізняють за ціною;

по-друге, виникає ризик множення копій;

по-третє, відмінність між законною цифровою копією, отриманою та повторно проданою законним шляхом, та контрафактною – не є очевидною.

Отже, визнання принципу вичерпання права на відтворення копій може стати тригером піратства та призвести до ускладнення впровадження заходів для боротьби з ним. Генеральний адвокат виснував, що хоча й є аргументи на користь застосування принципу вичерпання права на розповсюдження у випадку завантаження у мережі Інтернет, однак більш переконливо звучать аргументи стосовно того, що таке завантаження не охоплюється правом на розповсюдження, а є правом на публічне повідомлення.

РІШЕННЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ СУДУ СПРАВЕДЛИВОСТІ ЄС

Суд підтримав думку генерального адвоката та постановив, що завантаження електронної книжки конституює право на публічне повідомлення. А з огляду на те, що за законодавством ЄС принцип вичерпання прав діє виключно щодо права на розповсюдження, використання способом публічного повідомлення не вичерпує правову охорону.

Суд також посилався на Договір ВОІС по авторському праву, у якому вичерпання прав звужено до розповсюдження об’єктів, зафіксованих у матеріальних копіях, але не застосовний до е-книжок.

Ситницька Анастасія
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий