Записи

медиа

Як американський суд довго йшов по Stairway to Heaven і дійшов на користь Led Zeppelin

Stairway_to_Heaven_by_Led_Zeppelin_US_promotional_single

Ще у 2014 році англійський рок-гурт Led Zeppelin звинуватили в плагіаті, який знайшли в їхній відомій композиції “Stairway to Heaven” (а точніше в інтро до неї). Позивач заявив, що пісня копіює раніше створений інструментальний трек “Taurus” гурту “Spirits”. Звучання обох творів можна порівняти, наприклад, тут або тут.

9 березня 2020 року апеляційний суд в США виніс рішення, яким не знайшов порушення копірайту в діях Led Zeppelin (по суті підтвердив рішення 2016 року).

Пропонуємо ознайомитися з основними, на наш погляд, позиціями з рішення.

Трек “Taurus” був створений, згідно з рішенням, у 1966 або 1967, а реліз “Stairway to Heaven” відбувся у 1971. У когось може виникнути питання про позовну давність, оскільки позов подано тільки в 2014. З цього приводу суд зазначив, що оскільки порушення авторських прав триваюче, позовна давність не застосовується.

Стосовно порівняння власне самих композицій, цікавим є те, що в суді досліджували не музичний запис композиції “Taurus” і його схожість з піснею “Stairway to Heaven”, а зареєстровану в Copyright Office музичну партитуру композиції “Taurus”. Така особливість пов’язана з тим, що згідно з чинним на час створення твору законом, захисту підлягала тільки виражена у вигляді партитури музична композиція (звукозаписи не були об’єктом копірайту до 1972).

Клопотання позивача з проханням увімкнути звукозапис при присяжних, оскільки реакція на твір Джиммі Пейджа (гітариста Led Zeppelin) начебто може довести його вину, суд охарактеризував як таке, що суперечить здоровому глузду. Хоча, як пізніше з’ясувалося, це і не знадобилося, оскільки Пейдж відкрито визнав, що мав у своїй колекції запис альбому, однак заявив, що не знав про існування в ньому треку “Taurus”. Суд також встановив, що обидва гурти перетиналися щонайменше кілька разів під час концертів, а у 1968 Led Zeppelin навіть зіграли на розігріві у “Spirits”.

Щодо визначення плагіату, встановленню підлягали: а) наявність авторських прав на “Taurus” у позивача (цього ніхто не заперечував); б) що Led Zeppelin скопіювали охоронювані елементи твору позивача. Водночас по другій складовій потрібно встановити власне наявність “копіювання” і так зване “незаконне привласнення” (“unlawful appropriation”). Часто останні 2 компоненти узагальнено відносять до встановлення “суттєвої схожості” (“substantial similarity”), хоча американський суд розрізняє їх як окремі концепції.

При порівнянні схожості використовувалась експертна думках музикознавців від кожної сторони. Експерт від позивача стверджував, що комбінація з 5 музичних елементів була скопійована з “Taurus” до “Stairway to Heaven”. Експерт зі сторони відповідача парирував з тих мотивів, що схожі частини включають неохоронювані музичні елементи або є випадковими збігами. Коротко позиція захисту в частині схожості зводилась до аналогії зі словами “crab” і “absent”, які хоч і містять однакову комбінацію літер “ab”, але не є схожими.

Загалом для встановлення схожості між порівнюваними об’єктами в американській судовій практиці застосовується двоскладовий текст. Перша його частина – це так званий зовнішній тест (extrinsic test), який порівнює протиставлені твори за об’єктивними критеріями (порівняння власне елементів творів). Це ключовий етап при встановленні плагіату.  Другий етап – це так званий внутрішній тест (intrinsic test), який оцінює схожість з точки зору пересічного споживача, що не є експертом. Тобто використовуються вже суб’єктивні критерії сприйняття твору.

В даній справі, оскільки рішення присяжних по зовнішньому тесту було негативним (оригінальні елементи композиції “Taurus” за об’єктивними критеріями не є схожими до “Stairway to Heaven”), внутрішній тест не проводився.

Суд також в черговий раз нагадав про трактування “оригінальності” як необхідної ознаки твору. Зокрема, для встановлення оригінальності достатньо мінімальної (хоча б якоїсь) креативності.

Всім спраглим до ненудних лонгрідів, якими вміють потішити американські суди, радимо почитати повний текст. До слова, в ньому не тільки аналіз обставин справи, але і достатньо пізнавальних “ліричних” відступів (можна, наприклад, знайти екскурс в історію правової охорони музичних творів і звукозаписів), а ще зустрічається гумор і компліменти сторонам :)

Оксана Чайковська
1 комментарий
Июнь 10, 2020 13:46

Led Zeppelin звинуватили в плагіаті, який знайшли в їхній відомій композиції “Stairway to Heaven” , а по времени віхода, разве єто не доказівает обратное?

еще коментарии
оставить комментарий
Имя *
Электронная почта *
Вебсайт *
Комментарий